יסודות עיבוד בהשחזה

shimimage1השחזה – תהליך של עיבוד על ידי שימוש בכלים בנויים או מצופים בחומרים אברסיביים. צורתם של גרגרים ואת המיקום שונה שלהם על פני שטח הכלי, משפיעים על החומר המעובד גם שונה: ישנם גרגרים שחותכים את החומר המעובד על ידי קצוות חדים, בדומה לפעולה של כלי חיתוך וישנם גרגירים שמגרדים או שורטים את החומר המעובד.

השחזה שימושית לעיבוד חיצוני של שטחים גליליים, צורתיים ושטוחים. כמו כן השחזה שימושית לעיבוד פנימי של קדחים ועיבוד חומרים מאוד קשים ומחוסמים.

לרוב, השחזה היא תהליך סופי (גמר) במשטחים אחראים ומדויקים ונעשה על ידי מכונות השחזה שמאפשרות להסיר שכבות דקות מאוד של חומר.

כלים להשחזה מיוצרים מחומרים אברסיביים טבעיים ומלאכותיים. מתוך רשימה ארוכה של חומרים מלאכותיים נמצא בשימוש נרחב יהלומים סינטטיים, בורון וסיליקון קרביד.

המסורת של שימוש בחומרים אברסיביים עולה מעבר הרחוק. בני שבט מאיה, עוד במאה התשיעית לפני הספירה, בכדי להאיר את השיניים עם מוסיף יקר, קדחו חורים בהם, על ידי צינור חלול מצופה בקוורץ גרוס דק במים. זוהי אחת העדויות הראשונות של השימוש בטכנולוגיות השחזה. כיום, היקפו של שימוש בחומרים אברסיביים - עצום: מצחצוח שיניים יומיומי לאמנות גבוהה של בלט, גם בלרינה לא יכולה לשייף נעלי פוינט בלי משחזת.

ABRASIO מהלטיני - שרט

אברסיביים - זה חלקיקים מוצקים עם מבנה גבישי המשמשים כאבקה או כגוש לעיבוד שבבי. עיקרון פעולה הוא להסיר שכבה ממשטח המטופל ע"י פינה חדה ובולטת של חומר אברסיבי. לפיכך מחלקיקים אברסיביים מתנתקים גרגרים מיקרוסקופיים אשר יוצרים פינות חדות חדשות. מאפיינים עיקריים של חומרים האברסיביים - micro hardness, חוזק מכאני, פריכות, וגודל גרגיר.

השחזה עגולה

השחזה חיצונית למשטחים גליליים נפוצה ביותר ומתבצעת ,לרוב, על ידי מכונות להשחזה עגולה, כאשר גלגל השחזה מסתובב במהירות גבוהה (50 מ '/ שנייה), ואילו החומר מסתובב במהירות של 60-100 פעמים פחות מהמהירות של גלגל השחזה.

ישנן שתי דרכים בסיסיות להשחזה חיצונית:

• הזנת משולבת - כאשר לחומר יש תנועה סיבובית אורכית. לגלגל השחזה יש תנוע סיבובית וקדימה, לעומק הנדרש של החומר
• הזנת לאורך – כאשר לחומר יש רק תנועה סיבובית. לגלגל השחזה יש תנוע סיבובית וקדימה. רוחבו של הגלגל השחזה צריך לחפוף אורך של חומר המעובד. שיטה מתאימה לעיבוד אורכים קטנים.

השחזת שטחים

השחזת שטחים שימושית לעיבוד שטחים ישרים של פריטים וישנם ארבעה סוגים נפוצים של עיבוד מסוג זה.
• גלגל השחזה עם מתן הזנה לאורך הפריט, כאשר הגשה לעומק של חתך ניתנת בעמדות הקיצוניות של השולחן. השחזה מתבצעת ע"י ההיקף החיצוני של גלגל השחזה.
• הזנה מאורבת – אורכית ורוחבית. חיוני במקרים שבהם רוחב הגלגל הוא פחות מהרוחב של פריט.
• השחזה ע"י שטח פנים של גלגל השחזה עם מתן הזנה לאורך של הפריט, כאשר הגשה לעומק של חתך ניתנת בעמדות הקיצוניות של השולחן. יעילות עיבוד גבוה בגלל שיותר גרגירים אברסיביים משתתפים בפעולה בו זמנית.
• הזנה מאורבת – אורכית ורוחבית. חיוני במקרים שבהם רוחב הגלגל הוא פחות מהרוחב של פריט.

השחזת צנטרלס

השחזת צנטרלס מאופיינת בכך שפריט מעובד מקבל תנוע סיבובית ללא דפינה כאשר בסיס להשחזה הוא פני שטח של אותו פריט. פעולת השחזה מתרחשת כאשר פריט מעובד מקבל מהירות וכיוון סיבוב ע"י גלגל הבסיס וגלגל השחזה מסתובב במהירות פי 60 גבוהה יותר. סיבוב של החומר בשל כוחות החיכוך בינו לבין הסיבוב בכיוון הפוך המוביל לסיבוב של הגלגל נוהג. הפרש במהירויות של גלגל השחזה ושל הפריט המעובד מבטיח את תהליך ההשחזה.
השחזת צנטרלס, נכון להיום, התהליך הממוכן והיעיל ביותר לעיבוד שטחים גדולים ומדוייקים לפריטים עם גיאומטריה גלילית, שיכול להיות גם אוטומטי בקלות.

השחזה צורתית CNC