ריתוך לייזר

shimimage3טכנולוגית עיבוד בלייזר משמשת טווח רחב של תעשיות כגון תעשיית הרכב, הרפואה, רכיבים מכניים , אלקטרוניים, אופטיים ועוד..
מדובר במכשירים הפולטים בצורה מבוקרת אור קוהרנטי, באורכי גל בתחום צר ובפיזור נמוך – (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation).

קיימות אפליקציות רבות של עיבוד חומרים ע"י קרן לייזר עבור מגוון תעשיות. כגון: סימון בלייזר, חיתוך בלייזר, ריתוך בלייזר, הסרת ציפויים בלייזר, קישוט וכו'.

היתרון הגדול בשימוש בלייזר הוא בכך שהעיבוד מתבצע ללא מגע מכני. פרט לאנרגיה המוקרנת על החומר אין חיכוך מכני ולכן יש שחיקה פחותה של כלי חיתוך. היעדר החיכוך מאפשר תנועות "חופשיות" יותר, מאפשר גאומטריה חופשית ויתר של פריט המעובד. קרן לייזר היא בדרך כלל צרה יותר מכלים מכניים ומאפשרת ישומים מיקרוסקופיים.

חיתוך בלייזר

בטכנולוגיה הזאת משתמשים בלייזר לחיתוך חומרים שונים. התהליך מתבצע על ידי מיקוד קרן לייזר בעלת הספק גבוה, באמצעות מחשב, אל פני החומר המיועד לחיתוך. החומר סופג את האנרגיה של הלייזר ובהינתן עוצמה מספקת מגיב בהתכה, אידוי או פיזור. הלייזר פועל לפי מרחק מיקוד, כלומר המרחק בין העדשה לבין החומר. לכן החיתוך בלייזר יעיל במיוחד בחיתוך לוחות שטוחים (מרחק קבוע מהעדשה). עובי החומר הניתן לחיתוך תלוי בעוצמה של קרן הלייזר וגם בטווח המיקוד של הקרן. ככל שהקרן ממוקדת יותר כך טווח המיקוד קצר יותר. קיימים סוגים שונים של לייזרים באורכי גל שונים, המתאימים לסוגי חמרים שונים. במתכות למשל נעשה שימוש בקרן לייזר באורך גל קטן (תדר גבוה) שמבטיח פיזור אנרגיה מינימלי. האנרגיה המרוכזת מצליחה לפעול על המתכת. בחמרים אורגניים (עץ, אבן, עור, פלסטיק) שאינם מפזרים אנרגיה, אפשר להשתמש באורכי גל גדולים יותר (תדר יותר נמוך) כדי לחתוך ביעילות.

ריתוך בלייזר

שימוש בקרן לייזר לצורך ריתוך הינו הפיתרון המושלם כאשר נדרש תפר עדין ומדויק במיוחד או כאשר אסור לחמם יתר על המידה את החומר המרותך.

סימון בלייזר

הסימון בלייזר הינו תהליך ייחודי בו נעשה עיבוד בפני השטח של החומר בלבד. על ידי כיוון של עוצמה אפשר ליצור סימון במגוון רחב של חומרים ובצורות שונות כגון: מיספור פריטים, לוגו של חברה, סקלות (גם הקפיים) וכו...